Par Liepāju

 

 

Liepāja - trešā lielākā pilsēta Latvijā, atrodas valsts tālākajā dienvidrietumu malā, Baltijas jūras krastā, tikai 100km attālumā no Klaipēdas Lietuvā. Izcīnot šauru zemes strēli starp jūru un ezeru, pilsēta ir izaugusi no neliela zvejnieku ciematiņa, kļūstot par savulaik ievērojamu tirdzniecības ostu paša Anglijas karaļa Džeimsa I krustdēla Kurzemes hercoga Jēkaba Ketlera (1610 - 1681) valdīšanas laikā.
 
Vēlāk plaukstošā pilsēta gan smagi cieta Lielā Ziemeļu kara laikā, kad 1710.gadā iedzīvotāju skaits gandrīz desmitkārt samazinājās mēra epidēmijas dēļ. Savu varenumu un nozīmību kā ostas pilsēta un tirdzniecības centrs Liepāja atkal atguva 19.gadsimtā Krievijas impērijas sastāvā. Līdz ar Karostas izbūvi no 1890. – 1904.gadam pilsētas nozīme pieauga vēl jo vairāk – šeit tika izvietota pirmā krievu zemūdeņu Baltijas flote.

Liepājas pilsēta uzplaukuma zenītu sasniedza 20.gadsimta sākumā – šajā laikā tika izveidoti skaistie parki, uzbūvēti ievērojamie Jūgendstila nami. Diemžēl Otrais pasaules karš, kas nāca ar padomju un nacistu armiju uzbrukumiem un bombardēšanām, iznīcināja ievērojamu daļu pilsētas vēsturiskā centra.
 
Pēc kara padomju armija ieņēma militāro ostu un Liepāja kļuva pilnīgi izolēta - pat latviešiem no citām valsts daļām nebija atļauts to apmeklēt – tika novilkts vēl viens „dzelzs priekškars” papildus jau esošajam, kas jau nošķīra okupētās nācijas austrumos no pārējās Eiropas. Par spīti neapskaužamajai situācijai, Liepājas iedzīvotāji spēja saglabāt savas tradīcijas un bija starp pirmajiem, kas iesāka neatkarības kustības 1980-tajos gados.
Šodien Liepāja ir zināma kā progresīva pilsēta ar skaistu arhitektūru un starptautiski novērtētu Zilā karoga pludmali, kā arī nerimstošu naktsdzīvi, kas tā vien nespēj rimties..
 
Liepāja tiek saukta par Latvijas mūzikas un mākslas šūpuli – pilsētā ir daudz mākslas galeriju, suvenīru bodīšu, krodziņu un dažādu izklaides vietu dažādām gaumēm.